Jak wybrać opony letnie
Zmiana opon zimowych na letnie często pociąga za sobą konieczność nabycia nowego ogumienia. Nie jest to rzecz prosta, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy specjalistami tej dziedzinie i nie wiemy, co oznaczają poszczególne oznaczenia typu i klasy opony. Aby pomóc Wam w dokonaniu najbardziej trafnego wyboru opon letnich do Waszych samochodów, przedstawiamy niniejszy poradnik.
Po pierwsze – rozmiar opony
Pierwszą i chyba najistotniejszą kwestią, jaką należy uwzględnić przy wyborze opon, jest właściwe określenie rozmiaru. Na kołach samochodu odnajdziemy ciąg znaków mówiący o odpowiedniej wielkości opony dla tego pojazdu. Przykładem niech będzie następujący ciąg znaków: 205/55 R16. Ponadto w książce samochodu odnajdziemy sugerowane przez producenta rozmiary opon, a także ich indeksów. Opony spełniające opisane wymagania pozwolą na stuprocentowe wykorzystanie osiągów pojazdu.
Wybierając nowe opony letnie należy uwzględnić przede wszystkim:
- rozmiar opony
- indeks prędkości
- indeks nośności
Niewłaściwy dobór opon może skutkować konsekwencjami takimi jak nieprawidłowe działanie podzespołów pojazdu m.in. ABS bądź ESP. Samochód ma wówczas gorsze osiągi i mniejszą przyczepność, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo.
Dopuszczalne są co prawda nieznaczne odstępstwa od opon polecanych przez producenta (tzw. homologowanych), jakkolwiek muszą one wynosić maksymalnie 2% całkowitej wysokości opony. Tak więc przykładowo, jeśli polecane przez producenta opony to 205/55 R16, możemy nabyć opony rozmiaru 195/65 R15. Opony takie sprawdzą się równie dobrze, jako że zachodzi między nimi niewielka różnicy szerokości (0,41 %).
Po drugie – indeksy nośności i prędkości
W zakresie indeksu nośności oraz prędkości nie może być mowy o odstępstwach w dół od opon wskazanych przez producenta. Użytkowanie opon o niższym indeksie jest w Polsce karalne, ponieważ sprzyja wystąpieniu sytuacji kolizyjnych i obniża bezpieczeństwo.
Możliwy jest natomiast wybór opon o wyższym indeksie prędkości. Dotyczy to przede wszystkim samochodów posiadających silnik dużej mocy, należy jednak zdawać sobie sprawę z wad i zalet takiego rozwiązania. Minusy to:
- większe opory toczenia
- większe zużycie paliwa
- niższy komfort podróży
Plusy to natomiast:
- większa stabilność samochodu przy pokonywaniu zakrętów oraz silnym wietrze
- większa precyzja jazdy
- szybsza reakcja opon na ruch kierowcy
Po trzecie – który bieżnik opony
Opony letnie dostępne na polskim rynku różnią się pod kątem kształtu, a mówiąc ściślej rzeźby bieżników. Możemy wyróżnić bieżnik:
- Bieżnik symetryczny przystosowany jest wyłącznie do letnich warunków atmosferycznych. Symetrycznej rzeźby próżno więc szukać w oponach zimowych. Wyróżnikiem tego rodzaju bieżnika są jego identyczne połowy. Atuty to przede wszystkim:
- obniżenie poziomu spalania
- niższe opory toczenia
- wysoki komfort akustyczny
- dłuższa żywotność opony
Tego typu opony letnie sprawdzą się najlepiej w przypadku samochodów mało- i średniolitrażowych o niewielkiej mocy. Są przystosowane do spokojnej i bezpiecznej jazdy w każdych warunkach sezonu letniego. Opony letnie z bieżnikiem symetrycznym nie sprawdzą się natomiast w pojazdach o dużej mocy i poruszających się z dużą prędkością. Niewątpliwym atutem opon z symetryczną rzeźbą bieżników jest fakt, iż są one dostępne w niższej półce cenowej.
- Bieżnik asymetryczny to coraz popularniejsze rozwiązanie, w którym wewnętrzna część odpowiada za proces odprowadzania wody, zewnętrzna zaś za stabilne prowadzenie (zarówno na prostej drodze, jak i podczas zakrętów). Zalety takowych opon to:
- duża żywotność
- ekonomia
- stabilność
- niski poziom hałasu
Opony z bieżnikiem asymetrycznym sprawdzają się w przypadku samochodów kompaktowych, miejskich, sportowych, a także w limuzynach z dużą mocą silnika.
- Opony z bieżnikiem kierunkowym są bardzo popularne, ponieważ zapewniają dobre odprowadzanie wody, dają lepszą reakcję samochodu na przyspieszanie i hamowanie. Są montowane chętnie w samochodach sportowych, rozwijających wysokie prędkości. Bieżnik kierunkowy ma kształt litery V. Tego typu opony są zalecane do aut klasy średniej i wysokiej.
Po czwarte – klasa opon
Opony największych koncernów samochodowych są klasyfikowane generalnie w trzech klasach, wyznaczonych za pomocą ceny opon:
Klasie ekonomicznej
Opony Barum, Opony Dębica ,Opony Sava ,Opony Dayton ,Opony Riken
Klasie średniej
Opony Bfgoodrich, Opony Fulda , Opony Uniroyal, Opony Kleber
Klasie premium
Opony Michelin, Opony Yokohama, Opony Bridgestone, Opony Continental, Opony Nokian, Opony Goodyear
Każda z powyższych klas stanowi odzwierciedlenie jakości, jak również ceny opon. Za najwyższą jakość zapłacimy zatem najwięcej. Tanie opony letnie nie zapewnią takich osiągów, jak opony klasy wyższej.
Najtańsze opony letnie prezentujące klasę ekonomiczną produkuje się zgodnie ze sprawdzonymi technologiami tak w zakresie rzeźby bieżnika, jak i zastosowanej mieszanki gumowej. Zatem nawet najtańsze opony letnie odpowiednio dopasowane do pojazdu powinny zapewniać bezpieczeństwo i właściwie pełnić swe funkcje.
Opony klasy ekonomicznej to tanie opony letnie o przyzwoitych parametrach. Są funkcjonalne i sprawdzają się w warunkach miejskich oraz umiarkowanych, a dedykowane są samochodom klasy niskiej oraz średniej. Tanie opony letnie to doskonały wybór ze względu na połączenie dobrej jakości z rozsądną ceną.
Tanie opony letnie produkowane są przez koncerny takie jak Firestone, Kleber czy Fulda i przystosowane także do umiarkowanych warunków pozamiejskich.
Opony klasy wyższej, czyli mówiąc inaczej klasy premium to opony z najwyższej półki: pod względem jakości oraz ceny. To dobry wybór dla tych spośród Państwa, którym zależy na najwyższych osiągach pojazdu. Przy produkcji opon premium wykorzystuje się najnowocześniejsze technologie oraz materiały najwyższej jakości. Opony tej klasy sprawdzają się w ruchu miejskim, jak i na długich trasach. Ich zaletą jest połączenie komfortu z wysokim poziomem bezpieczeństwa. Opony premium produkowane są między innymi przez Bridgestone, Continental, Pirelli, Goodyear, Dunlop, Michelin i inne.
Podsumowanie
Jak widać, wybór właściwych opon letnich zależy od wielu czynników, a więc od tego, które są homologowane i jakie są nasze indywidualne wymagania. Nie da się ukryć, że wybór ten zależy często również od zasobności portfela. Największą jakość oraz osiągi zapewnią opony klasy premium, jakkolwiek ich wybór bywa nieuzasadniony w przypadku samochodów poruszających się w ruchu miejskim i nierozwijających wysokich prędkości.
data dodania: 22.04.2012